
Wady wzroku
Wada wzroku to refrakcja oka, która powoduje nieprawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku, a co za tym idzie, prowadzi do konsekwencji pod postacią nieprawidłowości w widzeniu obocznym.
Najczęstsze wady to krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm.
Dzieci, w związku z tym, że nie mają świadomości, jak powinny widzieć, bardzo często nie zgłaszają, że widzą nieprawidłowo. Najczęściej deficyty w zakresie widzenia wykrywane są w trakcie badań przesiewowych bądź przypadkowo. W każdym przypadku refrakcja upośledzająca prawidłowe widzenie powinna być zaopatrzona korekcja umożliwiająca ostre widzenie.
Nadwzroczność, często kojarzy się z zezem zbieżnym i niedowidzeniem. W miarę wzrostu dziecka wada ta ma tendencje do zmniejszania się.
Krótkowzroczność jest wadą wzroku, w której postrzegany obraz tworzy się przed siatkówką. Przyczyną krótkowzroczności może być to, że oko jest za duże lub fakt, że ośrodki optyczne oka, przez które przechodzi postrzegany obraz, tworzy się przed siatkówką.
W obecnych czasach mamy do czynienia z epidemią krótkowzroczności wśród dzieci co jest spowodowane nadużywaniem monitorów z niewielkiej odległości. Liczne badania kliniczne pozwalają nam w ograniczonym zakresie zapobiegać postępowi tej wady wzroku.
Astygmatyzm powoduje, że obraz ogniskowany jest przed na oraz poza siatkówka. Zaburza widzenie na różne odległości.