Okulista Warszawa - Pierwsza wizyta
Pierwsza wizyta w gabinecie okulistycznym jest bardzo ważna i dość długa (około 50 minut). Należy się zatem do niej dobrze przygotować.
Podczas pierwszego spotkania lekarz zbiera wywiad okulistyczny pacjenta, jak i jego najbliższych oraz wywiad ogólny, czyli dotyczący stanu zdrowia pacjent, warunków jego pracy. Jeśli pacjent jest prowadzony przez innego specjalistę i ma zlecone leki, dobrze jest znać ich nazwy. Część leków ma działanie na szczególne struktury oka. Na przykład leki stosowane w neurologii mogą powodować stan zapalny siatkówki, w wyniku czego ulega zaburzeniu pole widzenia pacjenta. Antybiotyki i leki stosowane w dermatologii powodują, że tkanki oka są bardziej wrażliwe na światło. Pacjent taki przed zabiegiem laserowej korekcji wzroku powinien odstawić leki o takim działaniu w porozumieniu z lekarzem, który je zlecił.
W czasie pierwszej wizyty okulista zbada ostrość wzroku bez korekcji, a następnie ustali, jaka jest refrakcja oka danego pacjenta. Będzie też mógł, choć nie zawsze, przepisać odpowiednia korekcje. Poza ocena refrakcji lekarz bada odcinek przedni, w skład którego wchodzi aparat ochronny oka, czyli powieki, rzęsy, film łzowy, rogówka, komora przednia.

Struktury znajdujące się dalej to odcinek tylny, czyli soczewka, ciało szkliste oraz siatkówka, naczynia i nerw wzrokowy tzw. dno oka. Badanie dna oka można przeprowadzić bez stosowania kropli, jednakże zakres tego badania jest mniejszy niż wtedy, gdy poszerzymy kroplami źrenice. Badaniem dna oka oceniamy struktury takie jak nerw wzrokowy, naczynia żylne i tętnicze, które nigdzie poza okiem nie są dostępne badaniu in vino. Zła jakość naczyń w oku to znak ze w innych częściach naszego organizmu tez nie działają one prawidłowo. Jest to bardzo ważna informacja dla kardiologa lub nefrologa. Ocena nerwu wzrokowego jest ważna informacja dla neurologa, może ona świadczyć o nieprawidłowych procesach, które mają miejsce w mózgu.
Dla okulisty najważniejsza informacja, która uzyskuje dzięki podaniu kropli, jest obiektywna informacja na temat refrakcji oka. Dzięki kroplom rozluźnia się mięsień rzęskowy i wiemy, jaką wadę refrakcji ma pacjent. To badanie obowiązkowe przed rozpoczęciem leczenia zeza, niedowidzenia czy oczopląsu.
W gabinecie okulistycznym stosowane są różne rodzaje kropli. Tropicamid to preparat, który podaje się 3 razy, w odstępach kilkuminutowych a po trzeciej dawce pacjent musi poczekać minimum 30 minut, żeby kontynuować badanie. Krople skutecznie poszerzają źrenice około 4 godziny. To czas, kiedy nie można prowadzić samochodu.
Cyklopentolat to krople podawane jednorazowo, po których przed kontynuowaniem badania należy poczekać minimum 45 minut. Te krople powodują pogorszenie widzenia do blizny przez około 36 godzin. Stosowane są praktycznie łącznie wśród dzieci z dużymi zaburzeniami widzenia.
Jeśli wizyta spowodowana jest zezem, badanie uzupełnione jest o testy pokazujące jakość i zakres widzenia obuocznego oraz ruchomość i działanie mięśni gałkoruchowych, konwergencje.
Tak więc pierwsze spotkanie z okulistą ma na celu stworzenie bazy wyjściowej danych okulistycznych danego pacjenta będącej podstawa do zaproponowanego postępowania terapeutycznego.
Wizjoner Okulistyka Warszawa
Profesjonalna opieka okulistyczna, badania, zabiegi, leczenie.