Laserowa korekcja wzroku Warszawa

Czym jest laserowa korekcja wzroku?

Wady wzroku często utrudniają wykonywanie codziennych czynności, takich jak prowadzenie samochodu czy uprawianie sportów. Najczęściej stosowaną metodą korygującą są okulary lub soczewki kontaktowe. W przypadku niektórych wad trudno dobrać soczewki, które w pełni przywracają komfort widzenia. W takich sytuacjach oraz w sytuacjach, gdzie używanie soczewek kontaktowych czy też okularów wiąże się z pewnego rodzaju niebezpieczeństwem, najlepszym rozwiązaniem jest laserowa korekcja wzroku.

To bardzo bezpieczny i mało inwazyjny zabieg, dzięki któremu po krótkim okresie rekonwalescencji szybko można powrócić do codziennych aktywności.

Laserowa korekcja wzroku polega na zmianie kształtu rogówki, dzięki czemu wyraźny obraz oglądanego przedmiotu tworzy się na siatkówce. Zabieg przeprowadza okulista wyspecjalizowany w chirurgii refrakcyjnej.

Aktualnie najpopularniejsze metody laserowej korekcji wzroku

Laserowa korekcja wzroku – metoda Femtolasik

FemtoLasik – obecnie "złoty standard". To technika, tzw. "głęboka" z użyciem dwóch laserów, w której modelowanie głębszych warstw rogówki za pomocą lasera excimerowego następuje po podniesieniu płatka rogówki, wcześniej utworzonego przy użyciu lasera femtosekundowego.

Korekcja:

  • Krótkowzroczności od -0,5 D do -8 D
  • Nadwzroczności od +0.5 D do +6 D
  • Astygmatyzmu do 5 D

Zalety zabiegu:

  • kilkugodzinna rekonwalescencja powoduje, ze większość pacjentów już w drugiej dobie po zabiegu może normalnie funkcjonować,
  • jest to zabieg, po którym najszybciej stabilizuje się ostrość wzroku,
  • zakres operowanych wad wzroku,
  • lepsze rezultaty w korekcji nadwzroczności w porównaniu z zabiegami powierzchownymi powoduje, że jest to najczęściej wykonywany zabieg na świecie.
Laserowa korekcja wzroku – metoda EBK

EBK – metoda z grupy zabiegów powierzchniowych bądź płytkich. Modelowanie rogówki za pomocą lasera excimerowego wykonuje się po usunięciu nabłonka rogówki przy użyciu specjalnego separatora. Pełne odtworzenie nabłonka następuje po 3-4 dniach od zabiegu. Jest to czas, kiedy pacjent może mieć duże dolegliwości bólowe. Aby je zmniejszyć po zabiegu założona zostaje opatrunkowa soczewka kontaktowa.

Korekcja:

  • Krótkowzroczności od -0,5 D do -8 D
  • Nadwzroczności od +0,5 D do +3 D
  • Astygmatyzmu do 5 D

Zalety zabiegu:

  • można wykonać go w przypadku cienkiej, ale prawidłowej rogówki,
  • wskazany u pacjentów z dużymi źrenicami,
  • metoda dla pacjentów z głęboko osadzonymi oczami, wyeksponowanymi łukami brwiowymi,
  • można wykonać u pacjentów, u których rogówka nie może zostać poddana działaniu laserem femtosekundowym,
  • wykonywana leczniczo u pacjentów z nawracającymi erozjami oraz ze zwyrodnieniami błony podstawnej nabłonka.
Laserowa korekcja wzroku – metoda PRK

PRK – metoda starsza od opisanej powyżej EBK. Jedyna różnica polega na sposobie zdjęcia nabłonka rogówki. Tu zastosowanie ma 19% alkohol, który powodując denaturację białek prowokuje obumarcie nabłonka. Metoda znana od wielu lat, ale ze względu na toksyczność alkoholu aktualnie w zasadzie nie wykonywana.

Laserowa korekcja wzroku - metoda Non-Touch PRK

To kolejna metoda bliźniaczo podobna do EBK i PRK. Tu laser Laser sam zdejmuje nabłonek rogówki w pierwszej fazie zabiegu, w związku czym rogówka wystawiona jest na dłuższe jego działanie. Laser podgrzewa tkanki, dlatego jest to metoda przeznaczona do małych wad, z zachowaniem zasad, by nie dopuścić do zbytniego podniesienia temperatury struktur oka. Niestety jest to metoda obarczona dużo większym błędem niż metoda EBK, gdyż pacjenci mają różną grubość nabłonka rogówki a laser ma fabrycznie ustawiona jedna wartość.

W związku z tym może dochodzić do nadkorekcji lub niedokorygowania wady.

Laserowa korekcja wzroku – metoda Presbyond

Presbymaxx (korekcja starczowzroczności) – metoda dla ludzi po 45 roku życia, którzy potrzebują dwóch par okularów. To metoda bedąca odmiana metody femtolasik z tym że korekcję jednego oka (najczęściej dominującego) ustala się do patrzenia w dal, zaś drugiego oka tak, aby pozostała wada wzroku wynosiła od -0,75 do -1,5 dioptrii. Równocześnie modyfikuje się kształt rogówki, tworząc odpowiedni poziom tzw. aberracji sferycznych, które zwiększają głębię ostrości (z języka angielskiego „depth of focus"). Uzyskany stan nazywamy „mikromonowizją". Mózg po okresie tzw. neuroadaptacji, dzięki połączeniu obrazów z obojga oczu, widzi obrazy zarówno z daleka, jak i z bliska. Strefa pośrednia, w której obraz jest ostry dla obojga oczu, nazywana jest „blended vision" (czyli „strefa mieszana").

Korekcja:

  • Presbiopii
  • Krótkowzroczności od 0 D do -8 D
  • Nadwzroczności od 0 D do +4 D
  • Astygmatyzmu do 2 D

Metoda Presbymaxx jest akceptowana przez 97% pacjentów prawidłowo zakwalifikowanych pacjentów.

Do zabiegu kwalifikują się osoby, które:

  • kwalifikują się do procedury FemtoLasik
  • ukończyły 40 rok życia,
  • mają wadę wzroku w zakresie od -8,0 D do +4,0 D,
  • tolerują monowizje,
  • mają zauważalne trudności z widzeniem z bliska lub już stosują okulary do pracy z bliska.

Wskazania do wykonania laserowej korekcji wzroku

Laserowa korekcja wzroku to skuteczna metoda na trwałe pozbycie się konieczności noszenia okularów czy też soczewek.

Przeciwwskazania do zabiegu laserowej korekcji wzroku

Wśród przeciwwskazań do wykonania zabiegu wymienia się m.in.:

  • występowanie nieprawidłowości w obrębie rogówki: stożek i blizny rogówki;
  • niektóre choroby i wady serca;
  • nieustabilizowane schorzenia endokrynologiczne, np. choroby tarczycy,
  • cukrzyca,
  • aktywne infekcje,
  • aktywne choroby nowotworowe,
  • ciążę i karmienie piersią.

Kwalifikacja do laserowej korekcji wzroku

Osoba kwalifikująca do laserowej korekcji wzroku, optometrysta /okulista bardzo dokładnie zbiera wywiad z potencjalnym kandydatem do chirurgii laserowej. Szczególnie ważne są przyzwyczajenia i potrzeby pacjentka. Każdy pacjent jest traktowany bardzo indywidualnie. Nie zawsze najlepszym rozwiązaniem jest skorygowanie w pełni wady wzroku o czym pacjent może nie wiedzieć. Pacjent ma proponowane różne możliwości i wersje korekcji z przedstawieniem wszystkich pozytywnych i negatywnych stron.

Jedynie w pełni świadomy pacjent jest w pełni zadowolony po zabiegu. W trakcie badania ustalana jest dokładnie wada refrakcji, badany jest odcinek przedni wraz z powiekami i soczewka. Skanowana jest rogówka, tęczówka oraz badane jest dno oka po podaniu kropli.

Badanie trwa około 1,5 godziny a po podaniu kropli pacjent nie może prowadzić pojazdów mechanicznych.

Jak przygotować się do laserowej korekcji wzroku?

Zabieg laserowej korekcji wzroku odbywa się w warunkach ambulatoryjnych, pacjent około godziny po zabiegu udaje się do domu. Całkowity pobyt w miejscu zabiegu trwa około 3-4 godzin.

Na zabieg proszę zgłosić się 30 minut przed planowanym czasem z ważnym dokumentem tożsamości.

Jak przebiega laserowa korekcja wzroku?

Pobyt pacjenta na sali zabiegowej trwa około 20 minut. Chirurg przygotowuje pacjenta odkażając okolice oczu specjalnym płynem, okleja sterylna serwetę i zabezpiecza rzęsy. Na oko zakładana jest rozwórka, by oko się nie zamykało. Drugie oko może swobodnie mrugać. Pacjent nie odczuwa bólu, a jedynie dotyk. Chirurg operuje z reguły najpierw oko prawe a następnie bezpośrednio lewe, chyba że zostanie postanowione inaczej.

Po zabiegu pacjent przed wyjściem jest ponownie oglądany w mikroskopie i wychodzi do domu.

Laserowa korekcja wzroku – rekonwalescencja

Po laserowej korekcji wzroku Pacjent w ciągu kilku godzin odzyskuje ostrość widzenia – choć właściwy efekt spodziewany jest po upływie około 1 do 3 miesięcy. Pacjent dość szybko może powrócić do codziennych aktywności. Normalnymi objawami, jakie pojawiają się bezpośrednio po operacji, są: dyskomfort, światłowstręt, ból, pieczenie, podrażnienia oraz wylewy podspojówkowe. W związku z tym należy unikać przebywania w zakurzonych lub zadymionych pomieszczeniach. Zaleca się również unikanie towarzystwa osób przeziębionych, ponieważ część wirusów odpowiedzialnych za infekcje górnych dróg oddechowych może wywołać również zapalenie spojówek.

Laserowa korekcja wzroku niesie ze sobą minimalne ryzyko powikłań i pozostawiając trwałe efekty.

Call Now Button